måndag 8 december 2025

Färgsprakande ”Glad måndag”






Ja, alltså om jag bloggade om vädret idag, så skulle inlägget absolut inte kvala in till ”Glad måndag” – grått, mörkt och regnigt. Men jag klagar ändå inte. Hellre hoppar jag runt vattenpölar än isfläckar med risk för brott av olika vitala kroppsdelar. Så jag är rätt så glad över vädret ändå.

En annorlunda stege
Sedan kan man ju alltid följa med grannen som ville bjuda på gofika på vårt favoställe som ni mina kära bloggläsare känner till vid det här laget. Ägaren Anki är fenomenalt bra på att välja annorlunda juldekorationer. Tomtarna som står ute i den 6-gradiga "värmen" har ni ju redan sett här. Men idag  fanns det även en annorlunda tomte inomhus. Se rubrikbilden. Den LEDade och blinkande ”gubben” gillade jag skarpt.

Julpynt 1I år verkar många vilja konvertera mig till "julälskare". Förra onsdagen fick jag ju en vacker  julgrupp med tre hyacinter av Ulla-Britt Hede. Har inte gjort något med dom, men i natt exploderade de åt alla håll och kanter som ni ser. Nu är jag inte den som har gröna fingrar direkt, så jag är glad över att blommorna inte ha dött än;-)

Julpynt 2O, en av mina favo städtjejer gillar uppenbarligen att göra rent hos mig. Av henne fick jag nämligen det här hjärtat. Blir så rörd över hennes omtanke. Även av O fick jag instruktioner om hur jag skulle sköta hjärtat. Hängde upp det på lägenhetsdörren med dubbelhäftande tejp. Det var dock ingen smart idé, då det ramlade ner. Ooooops. Ska köpa självhäftande 3M Command krokar hos Clas Ohlson imorgon.

Inläggets innehåll gör mig glad och det färgsprakar för fullt tycker jag:-)

Färgsprakande DECEMBER! bygger på LillaSysters ”Färgsprakande november”.

Det är Carita som har uppfunnit ”Glad måndag”.

9 kommentarer:

Susjos sa...

Du hittar en massa färgsprak denna ovanligt mörka och gråa måndag, bra där! Härligt att hyacinterna slagit ut, doftar de?
Vilken fin present du har fått av städtjejen, så fint av henne! Hoppas att du får upp den igen på dörren!
Vår krans, som vi haft i flera år på dörren, den har också ramlat ner en gång, men nu sitter den med en starkare tejp, så nu ska den väl hänga kvar där, det har den ju gjort förut!
Ha en fin kväll!
Kram!

Carita Liljendahl sa...

Vi är SÅ överens om vädret, hellre pölar en isfläckar fastän det är grått och blött och ingen sol vill visa sig.
Du får ta och stötta upp hyacinten med något slags pinne och litet band :)
Tack för ytterligare ett härligt Glad måndag-bidrag där tomtestegen gör mig extra glad!

LillaSyster sa...

Kryssade mellan vattenpölarna både i morse och när jag skulle hem, på ett ställe var det nu en ny liten sjö...... men så har det ju också regnat hela dagen. Fint hjärta. Ha en bra kväll! Kram

Gunnel sa...

Vilket fint hjärta du fick. Det är verkligen skillnad på de där starkare tejperna. En sort jag hade var helt värdelös, men sen köpte jag en annan och idag när jag tänkte flytta på en tavla fick jag inte ner den. Får väl använda ett spett.

Äventyret framtiden sa...

Ett så fint hjärta du fick. Den städtjejen kunde jag tänka mig att ha jag också. Det är svårt att hänga upp saker så de håller...
Ha en fin kväll!

Helena på FREEDOMtravel sa...

Fint julpynt! Själv föredrar jag faktisk några enstaka minusgrader framför några enstaka plusgrader (där är vi kanske inte helt överens) även om ännu fler plusgrader kan vara att föredra ... ;)

Orsakulla mamma vid 20 - Dalaliv, finporslin & pudelliv sa...

Men åh så fin julgrupp! Är chockad för detta är ju inte du, skönt dock att julgruppen klarar sig på egen hand? 😂

Förresten så hade jag helst haft soltimmar, det är 100 nyanser av grått och vått. Lite sol hade imtee skadat 😅. Men så hade jag gärna haft mallisväder, och suttit på balkongen med en paraplydrink men tyvärr får man inte allt i livet ;) .

Ditte sa...

Ja, utomhus var det ju tämligen dystert. För vår del har vi fortfarande Teneriffa i tankarna och det känns skönt. Kanske skulle ett par blompinnar göra att hyacinterna spretade mindre. Värt att testa. Hjärtat är jättefint men kräver nog en lite spray dusch då och då. Och med bättre krokar kan det absolut hänga på din ytterdörr.
Förstår att du gärna besöker Startboxen och det var verkligen ett trevligt ställe och Anki likaså.
Fina färger bjuder du på och det behövs verkligen idag.

Hanneles bokparadis sa...

blir lite förvånad av allt juligt hos dig... trevligt