söndag 9 mars 2025

Veckans foto #2




Om jag har förstått det hela rätt, så hade Åke skickat sin fru till huvudstaden för att kolla Mello-finalen live på Nationalarenan, förre detta Friends, nuvarande Strawberry Arena men för det mesta kallad Nationalarenan. Bästisen Yvonne och hennes syster lyssnade på genrepet i fredags, och hon mejlade bilden ovan. Tusen tack! Om ni tycker att det ser tomt ut på läktarna så har ni helt rätt. Tjejerna var där en och en halv timme innan genrepet började;-) 

Mellofinalen
Det är Yvonnes och Susjos ”fel” att jag börjat titta på Mello och ESC de senaste fem åren. Tjejernas entusiasm har helt enkelt smittat av sig. Förut lyssnade jag bara på snabbspolningen, men nu för tiden kollar jag hela programmet.

”Bara bada bastu”
Vinnare: KAJ med låten ”Bara bada bastu”, 164 poäng. KAJ bildades 2009 i Vörå, i svenska Österbotten. Gruppen består av medlemmarna Kevin Holmström, Axel Åhman och Jakob Norrgård. Var det rätt låt som vann?! Absolut! Skulle dock bli väldigt förvånad om deras låt går hem på ESC i Basel. Men jag hoppa:-)

Plats 2: Revolution, Måns Zelmerlöw, 157 poäng Att se sig slagen med ynka sju poäng måste ha gjort ont, väldigt ont. Så ont att segervissa Måns grät floder när han lämnade arenan. Det gäller att inte ta ut segern i förskott helt enkelt, något han troligen gjorde.

Plats 3: Believe Me, Greczula, 103 poäng. En himla snygg nykomling som slog sig in på en tredje plats. Bara att gratulera.

Internationella kvinnodagen
Det firades inte bara Mellofinalen igår utan även den Internationella Kvinnodagen. Gillar inte sådana bemärkelsedagar, men jag bara älskar Efva Attlings Powersmycken med läckra och fyndiga förklarande skyltar:-)

Det är Åke som håller i Veckans foto.

11 kommentarer:

Guldkryckan sa...

Bästa låten om man frågar mig, fast nu hörde jag ju inte alla bidrag riktigt, fanns en dokumentär på youtube om hur man tittar på färg som torkar på en vägg, spännande ju. ;)

Men visst följer man tävlingen, lite iallafall.

Ha det bäst nu Bp.

LillaSyster sa...

Läckert foto. Jag tittar inte på melodifestivalen sen några år tillbaka. Underbart väder idag också och galet spännande 5 mil. Ha en bra kväll!

byblixtra sa...

Jag såg inte Mellon och du kommer förstå varför i mitt inlägg. :-)
Coolt att få en bild från arenan och förstår att din bästis Yvonne var där i god tid. :-)
Det var ju ingen skräll att KAJ eller Måns skulle vara i toppen som är helt olika slags låtar men det som går hem är "Hooja-stuk", alltså Skogsrejv. EPA-dunk är något annat som Fröken Snusk.
När Hooja klev upp på scenen i Luleå så steg stämningen bland publiken. Bästa framträdandet under kvällen. ;-)
Ja, Efva Attling gör snygga smycken och glasögon. :-)

Gunnel sa...

Det är fantastiskt att Mellon fortfarande är så populär.Jag hörde inte vinnarlåten förrän idag, och den är ganska medryckande. Bör väl ha lika stor chans som vilken annan låt som helst.

Äventyret framtiden sa...

Jag följer inte alls med Mello sedan flera år tillbaka, dock i Portugal i fjol men inte i år...Har förstås hört att KAJs vann och far till Basel. Hoppas det går hem att de sjunger på Märthas, Ordodlarens Vårödialekt. De borde ju ha chansen precis som vilka andra har. Tycker jag. Snygga foton..och Efva Attling gör snygga smycken.
Ha en fin kväll!

Ditte sa...

Fin tolkning och kul! Och visst har det varit en hel del prat om "Mello" i veckan. Ja, det såg tomt ut på bilderna på "Strawberry Arena". Men vet ju att den fylldes både på genrep och finalen. Ja, att ta ut segern i förskott är inte lyckat. Och jag kan tänka mig att Kaj med "Bastun" vann . En glad låt med humor en behöver nu. En svartklädd Måns gjorde ju inte direkt framförandet bättre. Tyvärr. Lite färg hade inte skadat.
Vad gäller Efva Attling är hon en favorit hos mig, Sara några smycken från henne och var i veckan in i butiken på Biblioteksgatan. Fanns en hel del jag gärna köpt.
Önskar en fin kväll.

Susjos sa...

Åh, vilken cool bild på en tom arena innan genrepet!
Årets Melodifestival har ju varit fantastisk, inte minst för att Edward af Sillén varit med och skrivit ett fantastiskt manus, programledarna var superbra, liksom mellanakterna och inte minst årets låtar! Det var en fröjd att vara på plats igår kväll på finalen, tyvärr hade inte vår melloklubb lyckts få så bra parkettplatser igår, men som tur var så fanns det storbildsskärmar att titta på.
Vilken snygg resumé du har gjort om de tre första platserna, jag har nu smält det lite att faktiskt KAJ vann, och nu kan jag hålla med om att det var kul att de vann, låten är glad och rolig, precis vad vi behöver nu! Tusen tack för länken <3
Ojoj vilka snygga smycken hos Efva Attling, de måste jag titta närmare på!
KRAM

Klimakteriehäxan sa...

Känner en hel del melloentusiaster men de har inte smittat mig, Har svårt att tro att bastulåten blir en internationell hit, lugnast så - det blir så himla dyrt för Sverige att arrangera finalen igen ...

Anonym sa...

Färgglad bild, nej jag har bara lyssnat på Scarlet av alla bidrag. Men dom borde ställt upp med den här låten istället. Ingen vet vilka dom är men Scarlet är ihop med sångaren i LillaSyster och Lok. Däremot har jag druckit öl med hennes sminkös en gång.
Dom borde ställt upp med den här låten.
https://www.youtube.com/watch?v=AxtxjXE2w2M
kajsalisasblogg.wordpress.com

Hannas krypin sa...

Det måste vara jobbigt att vara mediernas favorit och segertippad och så blir man slagen. Tycker lite synd om Måns faktiskt. Tror inte heller att bastulåten lyckas i Basel men det vore ju kul!

Hanneles bokparadis sa...

KAJ fick rekordmånga röster, fler än Loreens Euphoria. Förra året var det Norge, i år Finland, nästa år kanske Danmark...