1. Vilken vårblomma tycker du bäst om? Körsbärsblommorna i Kungsträdgården.
2. Odlar du något, vare sig det är i trädgård, balkong eller inomhus? Nej, det gör jag inte. Har noll gröna fingrar. Men mina betongblommor frodas.
3. Hur skulle du vilja att din trädgård/balkong ser ut? Jag är supernöjd med hur min balkong ser ut.
4. Hur har du det med växter där hemma? Dåligt. Min novemberkaktus som kräver noll underhåll lever än, efter 40 år. Visade en av blommorna igår här. Min Twister var rätt så välmående för ett tag sedan, men sedan blev den brunare och brunare. I veckan tog jag en sax och klippte bort alla döda grenar. Det ni ser på bilden är det som blev över – oooops;-)
![]() |
Långt före. |
![]() |
Efter. |
5. Vilka färger tycker du bäst representerar våren? "Fifty shades of green."
Det är Elisa som har uppfunnit ”Fem en fredag”.
11 kommentarer:
Körsbär är gott, vi har söta i vår lilla bergsträdgård 🍒
Altanfikat på södersida, skönt. Skön läsfåtölj och litet fikabord räcker långt.
Fina betongblommor =)
Gissar att du suttit på balkongen halva dagen och lapat sol och läst. Vilken fin fredag det varit. Ha en bra kväll så ses vi på tåget imorgon.
Vet du, din pippi högst upp, den med stålnäbbar, en sån har jag också haft...undrar vart den tog vägen? Mycket hände när vi flyttade i rask takt från Åland. Som flög hit, somt flög dit. Vårligt och fint har du på din balkong. Gillar krukan ...
Ha en fin kväll!
Visst ja, när körsbärsblommorna blommar i Kungsan, då är det vår!
Du och jag som inte har gröna fingrar, men vi kan hålla liv i en novemberkaktus, min finns på bild idag!
KRAM
Kungsträdgården där hos er är nog bland det vackraste jag sett i växtväg, härligt verkligen.
Har ju sett några bilder av din balkong genom åren, helt ok i min bok. 👌
Ha de gott nu Bp.
Får stämma in i att körsbärsblommorna i Kungsträdgården är våra favoritvårblommor!! Fantastiska! Blommor är härligt med alla färger, men jag är helt usel på blomnamn ... ;)
Körsbärsblommor ja... tänkte inte på det, det är kanske därför en del skrev rosa som vårfärg....
Jag får se hur jag lyckas göra min uteplats till "min egen" utan en massa odlingar och växter. Tänker mig en matta som ger lite färg, har letat parasoll men de är skittråkiga, jag älskade mitt turkosa men det hade bleknat så nytt måste till. jag gillar skarpt din stora urna med betongblommor o pippifågel!
Hej!
Missade igår...
Kul som vanligt att läsa dina svar. Känner igen mig i en del. Och visst är det vår i Stockholm när körsbärsblommorna blommar i Kungsan. Och det är dags nu. Lite smått. Tittprov finns i din mail-
Vad gäller odling på balkongen är det i liten skala. Jag har lavendel som ser ut att ha övervintrat, lite kryddor och sedan flyttar jag ut bougainvillea och min hibiskus. Eftersom jag inte har betonblommor så brukar en del penseer och lite annat också få komma hit. Sedan är jag nöjd.Kanske dags för ett nytt bord och ett par stolar. Vi har ju inget tak över så måste har tåliga möbler.
Växter hemma består av ca 15 orkidéer och ett par rejäla gröna växter- Snittblommor finns också alltid.
Din twister kommer att piggna på sig. Alldeles säkert.
Även jag tycker nog det gröna är vårfärg.
Du lyckas bra med dina betongblommor. Jag och krukväxter är något som inte passar ihop. De är så kräsna och ska ha vatten lite då och då.
Ja men hahaa - alla kan inte ha gröna fingrar :-) Du har det nog lite ändå! Och körbärsblomningen i Kungsträdgården! Härligt! Har sett det på bild och själv varit i parken - dock aldrig under blomningstiden.
Skicka en kommentar