söndag 10 maj 2026

Veckans foto #63 med skyltar








Förutom rubrikbilden innehåller alla foton hos mig även denna vecka skyltar. Det sitter i, helt klart;-) Och med tanke på att jag rör mig mest inomhus i olika affärer är det ju rätt logiskt att jag mest snubblar över (roliga) skyltar. Men som sagt ettan är ”en vacker bukett” med gula blommor omgiven av pärlhyacinter i min innergård. Ni som kan blommor är väldigt välkommen att artbestämma de gula blommorna. Enjoy!

Skrattar varje gång jag ser dessa momsjusterade priser på matvaror, och när jag ser stavfel. Norrländ – det måste väl vara felstavat. Det är det inte. Om man googlar ordet får man upp en massa olika ostar i ICAs reklamblad som är utgångna. Även ett antal musikgrupper dyker upp. Så… Kolla även skylten ”Kött kräver noggrann hantering" i bakgrunden”. Till höger ser ni en  expedit med gummihandskar som följer skyltens motto.

Pizza Donut Cream/Jalapeños – yuck! En typisk Lidl-vara, men icke. Den fanns hos Lill-ICA.

Okej då, vi har fem vardagar och endast två helgdagar i veckan. Klart att det måste finnas vardagsägg då. Men helgägg hade ju känts lyxigare;-)

Det är Åke som håller i Veckans foto.

Christian har uppfunnit ”Skyltsöndag – trots allt”.

7 kommentarer:

LillaSyster sa...

Jag har en sådan gul liten buske....vet inte säkert men kanske en praktstenört, inget jag köpt själv. Men det finns säkert någon dom kommer med rätt svar under kvällen. Vardagsägg....ägg är väl alltid ägg! Och passar ju både till vardag och fest- går ju alltid att förädla den råvaran till en kaka=)
Dessa nya priser, men det klart att de vill skylta att de sänkt priset. Nu ska jag gå ut, svågern är på ingång.

Guldkryckan sa...

Önskar jag kunde något om växter, men gul är den iallafall. ;)
Besöker ju ICA ibland, inte så ofta men ändå, och visst kan man finna en hel del skyltar, ska komma ihåg och fota nästa gång om jag hittar något intressant.
Då får man bara använda dem på vardagarna, det är ju sen gammalt. ;)

Ha de gott Bp.

LillaSyster sa...

Gulltörel heter nog växten=)

Guldkryckan sa...

SV: Tror det är tjejerna faktiskt fast jag kan ha fel :)

Stefan sa...

Norrloumi var nytt. En norrländsk variant på halloumi antar jag?

Hanneles boktips sa...

Fin plantering. Kanske ville de skriva Norrländsk men pappret tog slut

Anonym sa...

Vilka vackra blommar och supersnygga nyanser du fått till :) Bugar för länken ;)