onsdag 29 april 2026

Århundradets match och dagens bildskörd

Två söta tvillingspojkar som var identiskt klädda. Helt normalt alltså;-)

Det finns ansikten även på golvet it Täby Centrum - pareidoli.

Ett ägg, en hängstol alltså som absolut inte är en leksak;-)

En duva använde mig som toalett idag. Såg en skugga flyga förbi och kände ett "ploff". Så var skiten på min t-shirt ett faktum. Så himla äckligt.

Det är nog inte bara jag som ansåg att gårdagens Champion League semifinal mellan Paris Saint Germain och Bayern München (5-4) var århundradets match. Kommentatorerna var lyriska, Sportbladet likaså för att inte tala om hur lycklig jag var.

Hockeysiffror
När såg vi en så högklassisk fotbollsmatch på den nivån som levererade nio mål senast? Matchen bjöd på en anfallsfotboll som man ser väldigt sällan nu för tiden. Här gällde det att näta och totalt strunta i försvarsarbete. PSG kunde ha försvarat sin 5-2 ledning. Men nej då, inget säkerhetsspel där inte. Och Bayern ”snyggade” till siffrorna till en mer än hedersam förlust med 5-4. Jag ser redan nu fram emot returmötet i München nästa vecka. Matchen var manna för en fotbollsälskare:-)

Bonusar
Att matchen sedan dömdes av en väldigt snygg domare Sandro Schärer, som dock måste lära sig hur man positionerar sig för att inte stå i vägen för spelarna, är en bonus. Ytterligare en bonus – en av linjedomarna var en kvinna Guadelupe Porras Ayuso. Bra där!

PS: Alla utom första bilden är dagsfärska, men de har ingenting med inlägget att göra. DS.

2 kommentarer:

Anki sa...

Söta tvillingar!
Ja, ansikten finns överallt ... vi lider av samma åkomma, pareidoli alltså :)

Ditte sa...

Gulliga tvillingar. Ser nästan ut som om ett barn speglar sig och på så sätt blir dubbel. Ett liknande ägg har jag testat, men vi har ingen plats på balkongen så det fick hänga kvar i butiken.
Vad gäller skitande duvor är det blä. Usch! Förstår dig helt.
Såg inte matchen men läste om resultatet så jag tackar för din fina recension. Kul att St. Germain vann.