Carita undrade häromdagen om jag skulle lida av abstinensbesvär efter två veckor med OS. Det kan jag bara svara ett rungande JAAAAA på. Alltid efter stora mästerskap som EM och VM i fotboll samt sommar- och vinter-OS, friidrotts-VM med mera lider jag av kännbara abstinensbesvär. Men det är ju bara två veckor kvar till Paralympics och endast fyra månader till fotbolls-VM så...;-)
De olympiska spelen avslutades med en helt underbar musikfylld avslutningsceremoni i den romerska amfiteatern i Arena di Verona i Verona. Femmilsguldmedaljörerna Ebba Andersson och Johannes Høsflot Klæbo fick ta emot sina guldmedaljer mitt under festligheterna. Vilken grej! Både Andersson och Klæbo har ju tagit en massa medaljer bland annat under detta OS, men de lär nog aldrig glömma inramningen från OS i Italien.
Precis som invigningen var avslutningsceremonin något utöver det vanliga. Den var vacker och innehöll allt från italienska operor till dansföreställningar med olika teman. Den bjöd till och med på en gammal hederlig stråkorkester och en levande kör som sjöng Olympiahymnen. Specialeffekterna var absolut magnifika och de ”mänskliga” prestationerna enastående – WOW säger jag bara.
Plusgrader. En sak som gjorde mig lite extra glad idag var en blick på
termometern. För första gången sedan nyårsdagen visades det inget minus framför
temperaturen. Tack, det finns hopp om en vår även i år:-)
Det är Carita som har uppfunnit ”Glad måndag”.





4 kommentarer:
Hurra för varmare temperaturer hos er!
Hurra för Ebba och Sverige!
Hurra för Glad måndag och att vi tog nästan en likadan bild från avslutningsceremonin.
Och jag gissade att du hör till dem som får åtminstone LITE abstinens efter avslutade mästerskap 🤗
Japp, det finns hopp om en vår! Även om det snöade i morse så regnade det lite lätt då jag gick hem strax efter kl 16
Det känns lite ovant att inte bänka sig för att kolla in något lopp. Ikväll blir det tidigt i säng med en ny bok. Glad måndag!
Absolut en glad måndag när jag också summerade detta Vinter OS. Och visst var avslutningen mäktig. På alla sätt.
Så bra gjort av Ebba, helt fantastiskt. Och inte minst Kläbo. Däremot väldigt trist att man skickade hem Linn Svan och inte lät henne köra 5 -milen som hon ville. Och att ett par kvinnliga deltagare meddelar att de inte "vill" köra fem milen". Dåligt.
Kul också med curlingvinsten. Sen hade jag hoppats på seger för Canada i hockeyn. Men tyvärr...
Jodå, plusgrader idag och ganska isigt på stadens gator. Men lite sol fick vi ju också.
(Var på Liljevalchs vårsalong idag och kul att se det enorma utbudet. Runt 350 alster var mottagna och drygt 3500 bidrag fanns insända. )
.
Det har verkligen gått bra för Sverige, fint höra Nationalsången för Ebba.
Skicka en kommentar