Tråktorsdag
Det är den 2 oktober idag. Bilderna ovan tog jag redan i tisdags den 30 september inne hos Åhléns. Jag brukar ju reta mig på alltför tidiga julskyltningar, så i år är absolut inget undantag. Jultomtarna eller rättare sagt adventstomtarna är ganska roliga, och de är snyggt presenterade. De vita adventsljusen däremot är inte ens arrangerade på ett tilltalande sätt. Tråkigare än så här blir det inte;-)
Just nu i oktober
Nu vidare till Klimakteriehäxans tema
"Just”nu i oktober”.
Just nu läser jag ”En instängd Man" av Per
Hellgren. Boken behandlar två mordfall, det ena utspelar sig 1958 i Västmanland, det andra
1965 i Stockholm. Där är det gammalt hederligt fotarbete för polisen som gäller.
Boken för mina tankar till tv-serien ”Grantchester”, som dock är mera
engagerande än boken. Ingen bladvändare direkt.
Just nu lyssnar jag på grannen som köpt en
massa presenter till sina barn som fyller år snart.
Just nu tittar jag på många fotbollsmatcher i de olika europeiska cuperna.
Just nu njuter jag av det faktum att det
fortfarande inte ligger några gula löv på gräsmattorna på innergården.
Just nu längtar jag efter morgondagens besök
hos tandhygienisten. Det är inte alls dumt att ha en ren käft;-)
Det är KajsaLisa som har uppfunnit Tråktorsdag.
Klimakteriehäxan är upphovskvinnan till ”Just nu i oktober”.
6 kommentarer:
Du är nog den enda jag vet som längtar till tandhygienisten. Tycker munnen håller sig i bra ordning med plackers och eltandborste.
Julpynt i september/oktober.......är alldeles för tidigt.
Ha det så kul imorgon då! Kram
Nej herregud det är ju andra Oktober, det är ju inte klokt. tack för länken.
kajsalisasblogg.wordpress.com
Äntligen! Var på Ikea på Hisingen men äldsta sonen i går och julpyntet kommit, men vi köpte madrasskydd och lakan istället.
Ja, jösses...det är lite för tidigt med julpynt, dock var adventstomten väldigt fin, så tack för tipset! Jag har fått mail från Nisse sen i somras, ja Nisse från smålandsgran, så tro det eller ej, men nu har jag beställt en gran till jul, så jag slipper mera mail om att beställa gran till jul, haha!
Fint foto på boken du läser, på en gammal volvo duett!!
Imponerande att det fortfarande inte finns några gula löv på din innergård?
Kram!
Verkligen trist att man i slutet av september och början av oktober börjar med det "juliga" . Ska vi börja med påsk på juldagen och midsommar till påsk. Puuuh!
Gläds också över att vi inte har några gula löv på innergårdarna. Kanske sensommar ett par dagar till. Kanske en vecka till.
Kul att läsa dina svar till "Just nu".
Tandhygienisten har jag i november och det blir bra. Ren mun gillas.
Ha det gott!
Ja se den dag jag längtar till tandhygienisten, den dagen randas aldrig!!! Plågsamt är vad det är. Och nödvändigt, jag vet.
Delar din belåtenhet över att löven hänger kvar på träden och är gröna.
Skicka en kommentar