Måste ju bara berätta om mina cravings igår på valborgsmässoafton som kunde ha slutat väldigt illa. Hade sett på Jamie Olivers Instagram att han hade lagat Yorkshire Pudding, en typiskt brittiskt rätt som han redan hade gjort för 25(!!!) antal år sedan i tv-serien ”Den nakna kocken”. Minns att jag gjorde ”Yorkies” två gånger efter hans (busenkla) recept och att jag lyckades fullt ut, men det var då det.
Tredje och garanterat sista gången
Så igår gjorde jag rätten för tredje - och med facit i hand - garanterat sista gången. Vad som
gick fel vet jag faktiskt inte, för receptet är ju idiotsäkert (jag halverade dock ingredienserna). Men jag
kan säga som så att om jag hade haft en brandvarnare i köket så hade den
utlösts direkt när jag öppnade ugnsluckan och svart, illaluktande rök vällde ut.
Så passande med en annorlunda brasa i ett flerfamiljshus på en valborgsmässoafton...
Översvämning
Dessutom blev det en
väldigt äcklig ”matoljaöversvämning” i ugnen också, för att inte tala om en
lukt/stank som fortfarande ligger kvar över hela lägenheten. Korsdrag hjälpte lite,
Rituals doftspray hjälpte mycket, men ändå. Nej usch, hoppas jag fick mig en
lektion. För jag brukar ju bara lära mig den hårda vägen.
Ätbar Yorkshire pudding?!
Som ni ser på bilden ser Yorkiesarna
ut som om de varit med om en trafikolycka med dödlig utgång för 6 involverade
puddingar. Mitt estetiska sinne fick sig en rejäl törn. Men konstigt nog
smakade olycksoffren precis som jag minns att de ska göra – gott faktiskt. Otippat!
Det är KajsaLisa som har uppfunnit Tråktorsdag.
PS. Medan ugnsstädningen resulterade i Täbys renaste ugn pågick den riktiga majbrasan några hundra meter bort klockan 21:15 (se bild 1). Det måste ha varit en liten brasa, för det enda som sågs från mitt (nyputsade) köksfönster var svart rök, inte olik den som vällde ut ur min ugn. DS.
12 kommentarer:
Valborgsmässo-dramatik!
Så det kan gå!
Ibland vet man inte vad som går fel trots att man är säker på att man har gjort rätt. Huvudsaken är att det inte hände något värre även om det säkert räckte till en då. Bra att "olycksoffren" smakade som de skulle göra i alla fall.
Ha en fin första maj!
Det hände mycket på kort tid och vilket jobb du fick med att rengöra ugnen men bra ändå att du fick en god middag och det blev en rolig historia. :-)
Hoppas att röklukten försvunnit ur lägenheten.
Oops, så det kan gå, fnissar lite åt din lite lustiga historia , du skriver så roligt! Men trist med all denna rök och en skitig ugn, men nu r den fit for fight igen, kul att dina puddingar gick att äta, var tvungen att gå in på länken om dessa puddingar för att se vad de består av, nu vet jag!
Hoppas att du har en lugnare 1:a maj!
Kram!
Nämen - vad sjutton hände? Puddingarna såg ju inte ens svarta ut... fanns där något i ugnen sedan tidigare, något som droppat ner och som nu började osa?
Nå men vi får säga hahaa... bägge behövde doftljus eller doftspray!
Det där med matolja - då man friterar - är inte att leka med. Nu gjorde ju inte du det, alltså du friterade inte. Men olja + vatten är en mycket dålig kombo fick jag lära mig. Börjar det brinna i kastrullen - släck elden med ett lock!
Kanske du och jag ska hålla oss till halvfabrikat och restaurangmat? 😂🙏❤
Vilken dramatik, tur att du inte brände dig. De ser ju fina ut=)
Den obehagliga doften får du bort med ättika. Häll upp koncentrerad ättika i små skålar/ kaffefat och placera ut i lägenheten. ( den fyrkantiga flaskan med röd kork)
Tycker din mat ser rätt intressant ut, men så har jag egentligen inte en aning om hur Yorkshire p ska se ut, inte hur det smakar heller ... men skitjobbigt med all rök, så klart.
Oj! Här var det tur i orren. Bra att det inte blev en rejäl eldsvåda. Olja och värme kan ju ta fart rejält. Bra tips från Lillasyster att bli av med den obehagliga lukten. Att puddingarna smakade bra är ju absolut en fördel.
En fråga; Har du en brandsläckare i lägenheten. Om inte så skaffa en.
Glad att det gick ok.
Trist att det inte gick som tänkt, men skönt att det inte blev värre i alla fall ...! Har aldrig hört talas om Yorkshire-pudding förut, så jag fick i alla fall lära mig något nytt ;)
Oj ... så det kan bli!! Trots dramatiken ser de goda ut!
Hahaha, underbart... egen brasa hemma å röklukt på det... ja tänk om brandkåren kommit, vilken grej det hade varit för alla grannar :)
Du, egen majbrasa på hemmaplan. HAHA. Nämen vad tråkigt att det inte blev bra. SÅ trist. GLAD att de smakade bra, fattas bara!! Och en ren ugn fick du på kuppen, hehe. Såg Jamie Olivers avsnitt på The Chef's Table på Netflix igår. Mycket bra!!!! Ha en trevlig helg!!!
Men nu blev jag ledsen för din skull! När du äntligen bestämmer dig för att laga något du saknat så blir det tokigt! Jag hatar att rengöra ugnar. Finns det inga självrenande ugnar? Jag tror aldrig jag smakat yorkshirepuddning, ska genast kolla recept för nu blev jag nyfiken. Det var ju tur att inte den bolmande röken på första fotot kom från ditt kök i allafall!
Skicka en kommentar