1. Om du fick välja en ny vana nu direkt, vad skulle det vara? På grund av mitt ryggelände har jag fått många nyttiga övningar jag skulle kunna göra om jag bara hade disciplinen.
2. Om du fick slippa något helt, vad skulle det vara? Jag gjorde ju slag i
saken förra året. Jag ville slippa allt vad städning hette och anlitade ett
städföretag. Hade återigen mitt ryggelände som giltig ursäkt.
3. Om du fick välja en talang att ha, vilken skulle det vara? Att skapa
tavlor i blandteknik som min favo konstnär Ulla-Britt Hede.
4. Om du fick välja något att alltid ha tid för, vad skulle det vara? Som
pensionär har jag all tid i världen att göra det jag vill när jag vill. Och det
gör jag också.
5. Om du fick välja ett beslut att slippa ta, vad skulle det vara? Att skriva
ett nytt testamente efter makens bortgång.
Det är Elisa som har uppfunnit ”Fem en fredag”.
PS. Bilden jag lägger upp är dagsfärsk och är tagen i 21,9 graders värme. Men som så ofta har den ingenting med inlägget att göra. DS.


3 kommentarer:
Du skulle ju kunna pröva en övning om dagen för ryggen......tänker att lite varje dag är bättre än inget. ( nu menar jag minipass på 3min)
Testamentet kanske bara behöver finjusteringar?
Härligt ayt kunna göra som man vill ALLA dagar =)
Ännu en sommardag idag och jag känner att solen har tagit. Ha en fin kväll!
Det finns kurser i allt, målning. Maken var 37 år när han lånade sonens hyr-saxofon, Kulturskolan. Sonen lärde honom lite. Maken gick en nybörjarkurs på ABF, tränade och tränade. Nu spelar han i tre olika storband; alt och tenor. Han fick sluta med baryton, för tung bära i bussen, notväskan väger också 🎷
Det där med testamente låter jobbigt, antar att det även är sådant som man vet kan ge upphov till bråk. Ändå något som skall göras. Förstår att det inte görs speciellt lättvindigt ❤️.
Skicka en kommentar