
Tyckte den skylten på apoteket Apoteket var rätt rolig och fyndig. Tror inte att alla håller med mig;-) 
En stilig äldre herre med perfekta pressveck och blankputsade skor i regnvädret.
![]() |
| Det finns något som heter "Ung Kultur" i Täby, där man kan gå kurser med olika inriktningar. Dessa två tavlor var de enda jag hittade som hade potential om man säger så. Gissar att alstren producerades av två tjejer i konstkursen 16-20 år. |
Jag ❤ tv-serien "Doc Martin" (TV8). Denna brittiska tv- serie från 2004 är i en klass för sig. Den består av tio säsonger med totalt 79 avsnitt.
Serien handlar om stjärnkirurgen Martin Ellingham (spelad av Martin Clunes) från London som en dag får blodfobi (inte så bra med tanke på hans jobb) och blir erbjuden en tjänst som husläkare i idylliska Portwenn, Cornwall. Samtidigt som han är en utmärkt läkare dras han med en total social inkompetens. Hans ”off and on”-förhållande med läraren Louise (spelad av Caroline Catz), missförstånd, förväxlingar och hans hundfobi med mera ger en salig skrattblandning. Sekvenser av det underbara landskapet får man på köpet. Ett måste!!!
Jag ❤ min spanska granne som
alltid av misstag trycker på olika knappar på sin tv-fjärrkontroll och inte
sällan upptäcker fotbollsmatcher på tv12. Som igår till exempel kvartsfinalen i
Champions League för damer mellan Arsenal och Chelsea (3-1). Då ringer hon direkt:-)
Jag ❤ och saknar gamla Top Gear (2002-2015) med Jeremy Clarkson, Richard Hammond och James May.
Jag ❤ precis som Klimakteriehäxa den AI-genererade kören med världspolitikerna som sjunger ”We are the world”. Kolla här! Saknade dock Emanuel Macron.
Jag ❤ SM-veckan som idag började i Umeå. Har förstått att det blir ett kärt återseende med Heidi Andersson från Ensamheten i armbrytning (65 kg). Hon är förresten gift med Björn Ferry, expertkommentator för skidskytte.
PS. Bilderna jag lägger upp är dagsfärska och jag ❤ dom, även om de inte har nåt med texten att göra;-) DS.




3 kommentarer:
Den där appen var ju ett kul fynd! Har du laddat ner den? 😁😁😁😁😁😁
Tror vi har kanal 8, ska kolla. Top Gear har jag också roats av. Sonen älskade det!
Verkligen stiligt klädd i det här ruskvädret, men allt är bättre än snö=)
Roligt att både du och grannen är fotbollsintresserade.
Top Gear förr var riktigt bra. Så fint att din granne ringer dig direkt när hon hittar spännande fotboll.
Skicka en kommentar