onsdag 11 mars 2026

Veckans kärleksförklaring 5 – ”Stil”


Jag Efva Attling. Hennes smycken har stil, speciellt min stil. Jag är lyckligt lottad att hon har en butik i Täby Centrum som dessutom ligger strategiskt rätt placerad för mig. Hon gör smycken såklart, men har även kommit upp med idén att ha ”låneringar" för folk som kanske inte har råd med en ring för tio tusen kronor; hon gör bokmärken också.

Jag  typsnitten Arial och Helvetica. Två sans-serif typsnitt som är rätt lika varandra. De har funnits i år och dag, de är stilrena och tidlösa.

Jag  killar/män som gör saker som man tror att endast tjejer/kvinnor gör, till exempel manikyr och pedikyr.

Jag  personer som åldras med stil. Vissa lyckas perfekt med det, andra misslyckas kapitalt. Siw Malmkvist tillhör den första kategorin, Christer Björkman den andra. 

Jag  lättsmälta tv-serier som Mord i Paradiset och Professor T.

Det är Klimakteriehäxan som tycker att det är alldeles för lätt att gnälla. Så hon har uppfunnit "Veckans kärleksförklaring”, där hon varje onsdag ger ett "ledord" och förklarar sedan vad det är hon älskar – det kan vara en enda grej/företeelse eller en hel rad! Man associerar helt fritt! Veckans ledord är ”stil”.

11 kommentarer:

Ditte sa...

Blir ju lite trist det här. Men jag är benägen att hålla med på det du verkligen gillar. Tittar ofta in till Efva Attlings butik på Söder, på Hornsgatan
och den på Biblioteksgatan. Har en del smycken härifrån som jag verkligen uppskattar.
Ja, tänk Siwan! Vilken kvinna!

Guldkryckan sa...

Vet inte om jag åldras med stil men jag gör mitt bästa iallafall. ;)
Siwan där, fantastisk kvinna det där och en underbar artist.
Jag är ju inte så värst intresserad av smycken men jag förstår din känsla där ändå på något vis.

Ha de gott nu Bp.

LillaSyster sa...

Det är ff mycket energi i Siw - cool tjej!
Smart med låneringar, visste inte att det fanns. Min stil kommer imorgon. Nu ska jag dyka ner i min bok en stund. Kram

Klimakteriehäxan sa...

Oj kan man låna (hyra?) smycken av Attling, det hade jag inte en aaaaning om! Bra idé kanske? Vi är tämligen likriktade i dag men Professor T är jag inte bekant med.

Susjos sa...

Visste inte heller att man kan låna smycken hos Attling, wow så smart!
Min Attling parfym "Human" är slut, så jag måste snarast gå till "vår" Attling butik här på MoS och köpa mig en ny flaska, tröttnar aldrig på den doften!
Siwan är ju min barndomsidol, minns att jag sjöng hennes låtar med ett hopprep som mikrofon; "Sprattelgumman" "Prima Ballerina" med flera! Hon är fortfarande fantastisk!!!
Kram!

Orsakulla mamma vid 20 - Dalaliv, finporslin & pudelliv sa...

Åh vilket lyx med den butiken så nära. Kul med lite mer positiv istället för negativt.

På tal om positiv har du fått en awards av mig :)

https://www.saramadeleine.se/2026/03/12/bloggstaffeten-2026/

Madde sa...

Ja helt klart gnälls det för mycket. Mer positiva saker vill jag ha. Såg awardsen hos Madeleine så gick in hos alla :-)

Annika sa...

Håller med om Efva Attling, gillar hennes smycken. Har en ring jag fick av min moster för länge sen. Men vad fint att man kan hyra ringar där, vilken bra ide!!
Japp, gillar också killar som gör mani/pedi. Igår, när jag var hos nageltjejen, var det två män där som gjorde pedi. Det gladde mig.
Gillar Siwan sååå mkt, och jag kan inte annat än hålla med om CB.

Mrs Calloway sa...

håller helt med om Efva Attling. stil både på henne själv och hennes alster

Hanneles boktips sa...

Mord i Paradiset och Professor T är bra avkoppling, Harry Wild Elsbeth också

Carita Liljendahl sa...

Ska försöka komma ihåg att haka på detta nästa vecka!