söndag 5 oktober 2025

Veckans foto #32 med skyltar

Black Countrys officiella flagga. Foto: Wikipedia/Hogweard







Idag tänker jag presenterar “Black Country” för er. Det blir med andra ord ett litet annorlunda inlägg till Veckans foto. Fick bilderna i veckan av min engelska kompis Dave och vill gärna dela med mig av nåt som jag inte ens visste att det fanns. Å skyltar finns det med hur många som helst. Den sista är väldigt tänkvärd och står utanför Daydreams Spa i Codsall. Many thanks for the pics Dave:-)

Black Country
Black Country är ett område i västra England - West Midlands och var en av den industriella revolutionens födelseplatser. Dess namn registrerades första gången på 1840-talet och härstammar antingen från den 9,1 meter tjocka kolsömmen nära markytan eller produktionen av kol, koks, järn, glas, tegelstenar och stål.

Black Country Living Museum
Black Country Living Museum är ett prisbelönt friluftsmuseum som berättar historien om ett av de allra första industrialiserade landskapen i Storbritannien. Spridet över 11 hektar finns omsorgsfullt rekonstruerade butiker, hus och industriområden som representerar Black Countrys historia. Läs mer här.

Fascinerande tycker jag. Hoppas att ni också gillar inlägget:-)

Ett efterlängtat återseende
Ett efterlängtat återseende är Day Dreams Spa i Codsall och deras tänkvärda skylt:-)

"Tid är den enda valutan som du kan spendera utan att någonsin få veta saldot. Använd tiden på ett klokt sätt!"

Klockrent! 

Det är Åke som håller i Veckans foto.

Det är Christian som har uppfunnit ”Skyltsöndag – trots allt”.

9 kommentarer:

Guldkryckan sa...

Industrialiseringen är ju alltid intressant att läsa om, det var hårda tider då som lett oss till det vi har idag.
Det museet skulle jag vilja gå till nån gång i livet, häftigt verkligen.

Ha det bäst nu Bp.

Susjos sa...

Vilket annorlunda museum, och så himla gulligt med de gamla butikerna och bilarna!
Ja, det var ett tänkvärt citat på sista bilden, stämmer ju mycket bra!
Ha nu en fin kväll, och visst hade du rätt om örhängena jag fick av min man, de kom från Evfa Attling! ;-D Du känner min man du!
Kram!

Klimakteriehäxan sa...

Mycket klok skylt på din sista bild. Och väldigt brittiskt på de övre!!!

Anki sa...

Ser ut som ett trevligt museum som jag gärna skulle besöka. Fin bil ... och skylten är verkligen tänkvärd.

Hannas krypin sa...

Men så trevliga bilder du fått av din kompis Dave. Kan jag lägga till lite mer till den geografiska allmänbildningen.

LillaSyster sa...

Ett levande museum - ser mycket trevligt ut. Skylten är så bra!
Ha en fin kväll och en bra start på veckan som kommer. Kram

Åke sa...

Tack för den fina lektionen om Black Country! Så fint med kompisar ibland :) Skyltarna är ju bara så underbara. Bilarna ser dock lite "vemodiga" ut ;) Men jag skulle kort och gott kunnat vandra omkring i detta vackra ställe. Tror du din kompis Dave bjuder in mig? Så fint de verkar sköta om landskapet :) Fascinerande instämmer jag med till 100% Ett inlägg i min smak! Trevligt att du är med och jag bugar förstås för länken!

Åke sa...

Tack BP föär din komentar! Jag vet inte om du får någon avisering på mina svar? Så jag sänder här med: Tack BP! Jo bilden blev rätt bra, jag har några till jag inte publicerat från den naten 🙂 Ett norsken är som en storm som träffar jorden. Min traktor: Jag kanske sagt det någon gång om min traktor: Jag var däruppe hos min syrras son och han erbjöd sig att om jag körde upp den skulle han titta på den. Han har den i molekyler och jag har väntat tills nu på motordelar, han fick skriva en önskelista. Nu fick jag kolvarna i veckan. Jo hade jag inte en bild/bilder på uppforsling och jag tog hem en båt jag köpt samtidigt på samma vagn liksom? Jo LillPlutten har full koll 🙂 Just damlaget har jag mindre koll på… klart vi skyltade med Timrå IK klädsel. Nu kom ju inte alla med förstås. Jo du såg kanske inte att jag fick en Manchester U mugg av honom i födelsedagspresent i slutet av av augusti? Imorron på/till Glad Måndag kommer mer detaljer från resan 😉 Om du viste vad jag sökt svaret på en gåta jag haft i många år 🙂 Trevlig söndagskväll på dig!

Ditte sa...

Trevligt med besöket här via dig,. Har i ungdomen varit i dessa trakter och fint att få en repetition. Älskar den sista skylten . Väldigt tänkvärd.